Co vybrat k Vánocům pro zahradtvůrce?

Jiskřivá peřina prvního sněhu něžně uložila zahrady k zimnímu spánku. Ještě teď o víkendu jsem zakládala keře a trvalky, co jsem si přivezla v týdnu ze zahradnictví. To bylo ještě sluníčko a krásný barevný podzim.

Na neděli jsem si naplánovala, že je založím do kompostu, abych je mohla postupně rozsazovat do zahrady. No jo, musela jsem nejprve odhrnout deseticentimetrovou vrstvu sněhu! 🙂 Ale já prostě neodolám. Když jedu pro rostliny svým klientům, naložím několik sazenic i pro sebe. Zajímavosti nebo trvalky, které ještě neznám. Zasadím je někde v zahradě a seznamuji se s nimi v průběhu roku. Abych je mohla navrhovat do zahrad klientů, musím je znát.

Vánoce pro zahradnici

S novými sazenicemi jsme si se zahradou udělaly parádní Vánoce! Už se mě z rodinky začínají vyptávat, co bych si přála pod stromeček. Také máte pocit, že všechno máte? O věcech to přeci není. Obdarovávat zahradnici je snad to nejjednodušší na světě. Od gumáků s růžičkami přes stylové oblečení, kvalitní nářadí a praktické mašinky, nápadité dekorace, zajímavé knihy, moudré kalendáře, neobvyklé sazenice a vzácná semena až po úžasné semináře.

Tipy na dárky pro zahradtvůrce

Původně jsem si myslela, že vám sem dám odkazy na super tipy na dárky, jenže! Sama svůj život zjednodušuji víc a víc. Směřuju ke střídmosti, kterou jsem dříve mylně zaměňovala za pokryteckou skromnost. Až časem jsem přišla na to, že život ve střídmosti je velkou výsadou. Myslím, že šlechta byla původně skupina šlechetných lidí, která ve střídmosti pracovala ve prospěch krajiny a společenství. Byli vědomí správci planety a své poslání předávali z generace na generaci. A tak, když jsem si oběhla v hlavě to pomyslné kolečko od super dárků, přes úžasné tipy, seznam webových stránek, zpátky do svého důlku, uvědomila jsem si, že…

…mým tipem na vánoční dárky pro zahradnici je všechno, co ji podpoří v rozvíjení jejího talentu, v  její tvořivosti a originalitě.

6 knih, 2 kurzy a trvalková bible

Určitě sem patří knihy a kurzy:

Květinová kuchařka (Jana Vlková)

Kniha nádherně ilustrovaná a plná fotografií květin. Po jejím prohlédnutí nebudete vědět, co dřív. Zda jít do kuchyně vařit, vyběhnout do zahrady trhat květiny nebo do zahradnictví nakupovat nové sazenice. Rozhodně dospějete do bodu, že máte málo květinových záhonů.

Dream plants for the nature garden (Piet Oudolf & Henk Gerritsen)

Je to ve své podstatě poodkrytí tajemství úžasných kompozic slavného zahradního architekta. Katalog trvalek s jejich fotografiemi a piktogramickým popisem jejich vlastností a nároků na stanoviště vám v jednoduchosti pomůže k výběru rostlin právě pro ten váš záhon. Tak už jen mýt ten záhon dostatečně veliký a sebrat odvahu vyzkoušet neotřelé struktury do skvělých kombinací.

Zahrádkářova čítanka (Luděk Přikryl)

Český autor, který biodynamickým způsobem pěstování zeleniny a ovoce dokáže celoročně uživit svou rodinu bez použití chemikálií. V této nenápadné knize najdete úplně všechno, co potřebujete vědět, protože to ostatní získáte ve chvíli, kdy to zkusíte. Jeho láska k planetě a ke všemu živému je jak zlatá nit protažená knihou od začátku do konce, kde se navíc dozvíte o působení tvořivých životních sil, o plodnosti půdy, tvořivých dějích, o dynamickém působení i krystalech. Naučíte se i to, jak z tvaru květů či listů rozpoznat k jakému léčení můžete rostlinu použít.

Divočina v zahradě (Dave Goulson)

Kniha o pidi divočině, kterou máme přímo u nosu a přesto ji častokrát nevidíme. Tajuplný svět hmyzí říše je s jemnou laskavostí vyprávěn britským profesorem biologie. Ve své práci se specializuje na čmeláky, ale v knize nám odtajní svět i spousty dalšího užitečného hmyzu v našich zahradách. Přiznám se, že jsem tuto knížku četla s mobilem po ruce a v jednom kuse si hledala obrázky zmiňovaných rostlin a živáčků a žasla nad tím, pro mne zatím nepoznaným světem.

Utajený les (David Haskell)

Když to hodně zjednoduším, tak celá kniha popisuje jeden rok života v jednom kruhu uprostřed lesa o průměru jeden metr. Pokud bych takovou knihu psala sama, za 10 stránek bych neměla o čem psát. 😊 Ale vědec nominovaný na Pulitzerovu cenu o mandale = společenství v kruhu – píše tak zajímavě a tak zajímavé věci, že jsem díky této knize denně procházela Alenčiným zrcadlem.

Dělěj méně (Kate Northrup)

Tato kniha nemůže chybět v mé knihovničce, protože jinak bych neměla čas na svou rodinu, čtení všech těch nádherných knih, které vycházejí, na bloumání po své zahradě, tvoření návrhů zahrad pro mé klienty, natáčení svých kurzů, svoje malování a všechny ty ruční práce, které miluji. Pro mne je skutečně revoluční. V první části knihy jsem proplakala snad každou stránku. Ne, není to žádný drasťák, byly to slzy úlevy a dojetí, že někdo vnímá tento systém, ve kterém my ženy žijeme a pracujeme podobně jako já. Ano, také jsem se honila a snažila naplnit všechna ta očekávání na výkon, úspěšnost a dokonalost, co nepotřebuje nikdy odpočívat a není nikdy nemocná. Zvládá rodinu, svůj job, domácnost, koníčky a stále je silná, usmívající, zkrátka paní dokonalá. Moje duše je však neústupná a vede mě po cestě ke svobodě a naplnění. Žiju mimo systém jak to jde, pracuji na volné noze a nejraději jsem s milými lidmi, v lese nebo ve své zahradě. Džngloidní zahrada, můj prostor lásky je tou mojí cestou… a jaká je ta vaše?

Babiččina zahrádka (7denní online kurz)

Laskavý kurz s nádechem nostalgie a romantiky.  7denní online kurz, ve kterém vás krok za krokem provedu po dobrodružné cestě od trávníku po rozkvetlý záhon, do kterého se zamilujete znovu a znovu, když ucítíte jeho vůni. Zhmotnila jsem v něm vzpomínku na své dětství, na předzahrádku u domku mé babičky. Tak až budete chtít projít loubím s růži a břečťanem, obléknout se do sladké vůně večernice a zeptáte se sami sebe, co byste si přáli pod stromeček…. Více o Babiččině zahrádce

 

Záplava květů pro slunce i stín (e-book Radka Votavová)

Trvalkový e-book vám bude pomocníkem do každé zahrady na dlouhý čas. 55 trvalek ve třech záhonech 3 x 10 metrů a na tři různá stanoviště: slunce, polostín i stín. Prozradím vám, jak získat záhon bez dřiny jednou ženskou silou a podělím se s vámi o to, co si jiní zahradní designéři střeží jako oko v hlavě. Trvalky jsem vybrala tak, aby záhony byly krásné od jara do zimy a vy si díky nim mohli osázet každý kout své zahrady. Více o Záplavě květin pro slunce i stín 

Design džungloidní zahrady (2měsíční online kurz)

A na konec to, co si přeje každý zahradtvůrce. Umět přenést svou vizi a své sny do vlastní zahrady. Bez zbytečné námahy, chytře, laskavě k sobě i přírodě, s respektem k planetě, s využitím permakulturních principů. Navrhuji zahrady už více jak 15 let. Poptávka po smysluplných jedlých a krásných zahradách neustále k mé velké radosti roste. Nestíhám je navrhovat sama a hlavně… džungloidní zahrada nejlépe prosperuje, když si ji navrhuje a zakládá sám majitel. Klidně s radou a pomocí, ale s vědomím, že ví co a proč na své zahradě má právě tak a ne jinak.

Dobrý design předchází zoufalým záchranným akcím s rýčem a motorovkou. Vyhnete se běhání s keři při přesazování a smutku při kácení už vzrostlých stromů. Jsme správci planety a uvidíte, že když to spolu projdeme krok za krokem, dokážete si navrhnout svou zahradu jako místo plné života, jídla a krásy. Tvořit zahradu je projekt na celý život, ale založit ji správně hned na začátku je klíč k radostné tvorbě. Podělím se s vámi o své know-how, abyste se vyvarovali chyb hned v počátku a mohli dál smysluplně a udržitelně tvořit. Více o online kurzu Design džungloidní zahrady

Rozjímejte a tvořte

Ze svého talentu a vášně jsem si udělala živobytí, a tak právě v zimě navrhuji zahrady pro druhé. Kreslím studie, pečlivě vybírám stromy a do poslední trvalky vymýšlím kvetoucí záhony. Ve svých vizích budoucích zahrad jsem vlastně stále v kvetoucích zahradách. Věřím, že také přemýšlíte o tom, co byste na své zahradě změnili, hledáte návody a návrhy, které by se dali použít v té vaší zahradě. Řekněte Ježíškovi o smysluplný dárek nebo se sami přidejte ke mně a začněte měnit svou zahradu v místo, které pro vás bude tím nejkouzelnějším místem na světě.

Těším se na vás v některém z kurzů.

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.