Druhy trávníku v zahradě a jak vybrat kosu?

„Středobodem dnešních moderních zahrad je anglický trávník. A tím my jsme se inspirovali z Anglie. Krásně pruhovaný. Jenže v Anglii mají vlhko, neleží jim na trávníku sníh a v zimě jim nemrzne. U nás pak takový trávník zavlažujeme, hnojíme, stříkáme, všemožně o něj pečujeme, abychom ho udrželi v takovém stavu, v jakém ho mají v Anglii… Když se nad tím zamyslím, je vlastně takový trávník vhodný pro hraní si s dětmi?“

Podívejte se, co jsem o trávníku, jeho druzích, sečení, kose a dalších zajímavostech řekla v jednom z dílů Nezkrotné zahrady ⤵️

 

Příroda usiluje o rozmanitost a krásu a tak je na každém místě podle podmínek jiný trávník. Někde je suššeji, někde vlhčeji, někde slunce a někde stín. Takže na každém místě vyroste trávník v jiné přirozené skladbě.
Věřím, že tam, kde chodíme v trávníku bosky, nám příroda pošle bylinky na naše neduhy.

Pobytový trávník

I v nezkrotných džungloidních zahradách máme pobytový trávník. Tam kde si potřebujeme hrát s dětmi, na slunění u jezírka, na cestičky po zahradě a taky v místech, kde chceme mít kontrast mezi trávníkem a divokými trvalkovými záhony.

Jedlý trávník

Dalším druhem trávníku v nezkrotných džungloidních zahradách je jedlý trávník. Je to trávník, do kterého si chodíme pro zdraví a sílu jako do zásobárny a do lékárny. Zkrátka se napást. Takový trávník sečeme na 30 cm a zakládáme si ho blízko kuchyně. Je v něm spousta bylinek a dobrot.
S bršlicí kozí nohou já nebojuju. Buď ať si tam roste nebo si ji natrhám do salátu jako úžasnou bylinku plnou zdraví.

Květnatá louka

Nemusíme všechnu naši trávu sekat na krátko. Můžeme ji nechat růst jako květnatou louku. Až budete nakupovat semínka, dejte si pozor. Často se prodávají letničkové směsi a to jsou kytičky jen na jeden rok. Takže jestli chcete květnatou louku, tak ta je z travin a trvalek. Takovou louku sečeme 2x do roka. Nejdřív v červnu, když kvetou kopretiny a pak na konci srpna, podle toho, jak nám louka vyroste. O tom, kdy sekat louku, jsem se víc rozepsala v článku Kdy se seče louka.

 

Na takovou louku potřebujete jinou sekačku.
  • Bubnovou,
  • lištovou,
  • nebo kosu.
Sečení kosou je moje velká láska. Je to taková terapie, takové taj-či, kdy ráno, když svítá a tráva je plná rosy si krásně protáhnete tělo.

Jak vybrat kosu?

Dobrá kosa je základ, protože vás bude omezovat případně jen vaše vlastní nešikovnost, ale ne špatný nástroj! Vybíráme:

  • správně dlouhé kosiště, abychom u něj nemuseli být ohnutí, ideálně s nastavitelnými ručkami,
  • kosu, podle toho, co sečeme (krátkou 50cm mezi keře a dlouhou 80cm na louku).
Také budete potřebovat brousek v toulci a odhodlání. Já ráda nakupuju na e-shopu kosimesnadno.cz nebo vseprokoseni.cz 

Klepání kosy

Abyste mohli s lehkostí síct jakýkoliv porost, je potřeba mít kosu dobře naklepanou. K tomu vám bude stačit docela obyčejná široká babka a nové kvalitní kladívko. Klepání kosy na babce chce trochu cviku, a tak jestli v klepání ještě nejste mistři, můžete si pořídit naklepávač kosy s dvěma kloboučky. S tímhle šikovným nástrojem se nemusíte bát, že byste klepali špatně a ostří nějak zohýbali nebo vylámali.

Jak se naučit kosit kosou?

Možná se teď chytáte za hlavu, jak byste se to tak naučili, ale z mnohaletých zkušeností vám můžu říct, že se síct  naučí každý. Nejdůležitější je udělat na začátku to rozhodnutí, že CHCETE. Že jste ochotni dělat fyzický pohyb, který tolik potřebujeme pro své fyzické i duševní zdraví. Kosa mi dává větší smysl než chodit do fitka. Styl si pak vypilujete jedině sečením.

Mám pro vás výzvu

Běžte se mrknout do své zahrady, jestli by někde místo pravidelně sekaného trávníku nešel nechat trávník jedlý nebo květnatá louka. Protože na takové zahradě je úplně jiné klima.

Čeho je moc, toho je příliš

Když vám řeknu, že na své více než hektarové zahradě strávím se sekačkou jen půl hodiny jednou za 14 dní a někdy ani to ne, věříte mi to?

Je to pravda pravdoucí. A jak je to možné? Navrhla jsem si zahradu tak, abych měla sečení co nejjednodušší. Jen plynoucí cestičky na dvě projetí sekačkou, žádné slepé uličky ani velké plochy. Dobrý návrh zahrady vám pomůže rozdělit ji na jednotlivé pokojíčky keřovo-trvalkovými záhony a ponechání louky všude tam, kde nepotřebuji po obědě ležet na dece nebo hrát si s dětmi fotbal.

“Jenže to je moc práce, záhony se musí vykopat, zúrodnit, pak se musí za strašlivé peníze nakoupit květiny a ty ob den plet, aby záhon zase nezarostl.”

Ještě, že víte, že já bych nic takového rozhodně nedělala. 💚 A tak mám pro vás mnohem jednodušší způsob, jak získat čistý záhon v trávníku, jak neplet i jak získávat rostliny téměř zdarma. Vším tím vás provedu v 7 dnech online kurzu Babiččina zahrádka.

Více o 7denním online kurzu

Jak jste na tom vy? Umíte s kosou a máte květnatou louku?

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.