Kde vzít peníze a čas na svou zahradu?

Co chvíli na mě vyskočí komentář: „Jenže my na to nemáme peníze.“ Nebo: „Já na to nemám tolik času co vy.“ A tak jste mě přivedli k zamyšlení, jak to, že já se do tvorby zahrady pustila v době, kdy jsem začala s podnikáním, byla samoživitelkou a přes to zahrada začínala vznikat a růst.

Určitě prvním rozhodujícím faktorem je, kde zahradu máte. Zda ji máte jako svůj osobní projekt na předním skle, nebo ji za sebou vláčíte jako otravnou nutnost. Co já jsem se na začátku naposlouchala odrazujících vět typu:

„Hektar? To se akorát sedřeš.“

„Na zeleninu se můžu vyprdnout, to si ji raději koupím v krámě.“

„Ovocné stromy? Kdo by se s tím trhal?“

„Nemám žádný sklep, neměla bych to kam uskladnit a stavět ho je drahý.“

„Jsem na to sama, ten můj mužskej na to néjni.“

„Takovouhle zahradu, to nemůžeš dělat sama! Co si pomyslí lidi z vesnice?“

„Copak jsem vykradl banku, abych si najímal zahradního architekta?“

„No já bych taky chtěla takovou tu zahradu plnou růží a ovoce, ale to je všechno strašně drahý, podívej se v obchodech, co chtějí za jednu kytku!“

Při tvorbě zahrady se naše osobní bloky a rodinné vzorce jasně zobrazují. Odrážejí se pochopitelně všude do našeho počínání, ale na té zahradě snad nejvíce. Je to taková obrovská obrazovka, na které je vidět všechno hned. Aby se na zahradě něco událo, musíme vědět, co. Tedy musí přijít nějaký nápad. A je jedno jestli to napadlo vás nebo si pozvete někoho, kdo vám to navrhne, nebo, že se pustíte do kompletního navrhování sami. Zkrátka musí být někde nějaká idea. A aby se idea mohla zhmotnit, musíte přejít k činu. A protože jsme tady na planetě Zemi, máme nádherná a šikovná těla na to, abychom se realizovali. Převedli naše myšlenky do hmoty.

To můžeme nejlépe tím, že zvedneme zadek a jdeme to udělat. Žádné sáhodlouhé diskuse, psaní na FB, lajkování na IG a plané toužení nad fotkami z Pinterestu. Jednoduše se vyptáme, co k tomu potřebujeme, jak se to dělá a jdeme do akce. Protože teprve u samotného dělání zjistíte, co se nikde nepsalo ani neřeklo. Souhra vašeho vědění, vašeho umu, vašich zkušeností a podmínek na vaší zahradě nikde popsaná není.

A už vůbec není nikde zohledněno, jak jste šikovní, co vás baví, na co máte talent, kolik do toho chcete dát peněz a času. To zjistíte až tím děláním.

Já se do ničeho nevrhám úplně po hlavě. Jsem projektant, takže vždy beru nejdříve do ruky tužku a papír a kreslím a počítám. Jsem povaha, co si sice umí vše perfektně vymyslet a zkreslit, ale už se mi to hůře plánuje. Neumím své nápady úplně ukotvit v čase. Spoléhám více na svou intuici a nevyšiluju, když všechno není hned nebo tak, jak jsem si myslela, že by mohlo být.

To asi pro mnohé z vás není značka ideál, ale už jsem tady dost dlouho na to, abych věděla, že je to můj povahový rys a všechno ostatní by pro mne byla křeč. 😊 Můj velký objev bylo, že nemusí být všechno hned, že si mohu počkat, až se vše spojí (záměr, potřebné informace a peníze) a že nemusím být na všechno sama, že mohu věci, které mi nejdou nebo mě nebaví, delegovat na druhé, které to naopak baví a dělá jim to radost.

To platí nejen v činnosti, která živí vaši duši (nejen břicho), ale také v domácnosti a na zahradě, zkrátka všude.

S postupem času jsem si přestala vyčítat, že jsem neschopná, pomalá a nešikovná, ale začala jsem si uvědomovat, jak jsem schopná vymyslet spoustu krásných akcí a projektů, na kterých se s radostí podílí druzí. Ne všichni chtějí mít velkou zahradu a tvořit ji, ale spousta lidí je rádo v přírodě při smysluplné práci.

A tak udělejte z práce na své zahradě společenskou událost. Navařte a napečte, zabalte to do příběhu a můžete je pozvat na akci, která se bude každoročně opakovat a může se stát vyhlíženou tradicí.

Takovou krásnou prací je dělání dříví na zimu, protože je tolik chlapů, co jim v dílně zahálí sekera nebo motorová pila. Je to jedinečná příležitost, kdy se chlapi mohou opřít do díla ve své síle a umu. Štípání dříví je vhodné pro kluky už od šesti let. Skládání polínek a pálení nebo štěpkování je také bude bavit. Potřebují mít jasný úkol od-do. Můžete spolu s dětmi sklidit brambory a věřte mi, nestihnete odnášet naplněné bedny. Naučte je a předejte jim všechno, co se zahradou souvisí, ať třeba mohou jednou ve vašem díle pokračovat. Ale pozor! Z dětí si nesmíte dělat otroky, ani levnou pracovní sílu. Zahrada je vždy jen a jen vaším a partnerovým projektem. Děti budou mít jednou vlastní. Že jim teď vytvoříte na zahradě prostor na hraní a budou se v ní učit dělat to, co tam děláte vy, je skvělé. Ukázat jim, jak to děláte vy, představit jim vaše vidění světa a váš přístup. Tady se hodí mít studii zahrady a seznam úkolů, které máte před sebou. „Mami, já bych rád viděl, za čím jdeš, abych se mohl připojit tam, kde mě to bude bavit,“ řekl jednou můj nejmladší syn. Jak si nakreslit takovou studii vás naučím v online kurzu Design džungloidní zahrady.

Můžete se svými přáteli nasušit a sklidit seno, zamulčovat keře, zavařit červenou řepu nebo vyloupat hrášek do mrazáku. Hlavně pro ně mějte dost nářadí a třeba ten seznam úkolů, aby se mohli přidat k činnostem podle svého naturelu. Při té příležitosti pozvaným nabídněte na oplátku něco vy. Něco, co vás baví, co vás charakterizuje a co bude přínosem zase pro ně.

Ráda bych zopakovala, že je potřeba, aby byla zahrada váš projekt, ve kterém jste vzpřímení a jdete za svou vizí. Častokrát vidím, že je žena v zahradním projektu obětí a fňuká, že jí se zahradou nikdo nepomůže, že je na všechno sama. V takové energii s vámi nikdo tvořit nebude. Když jste princeznou, která se jen vzteká, že se nic neděje podle jejích představ, protože ani sama neumí definovat, co vlastně chce, je to otravné pro celé okolí.

S královnou, která svému zelenému království vládne laskavou a pevnou rukou, každý rád spolupracuje.

Nemusí být všechno hned. Jen si ujasněte priority. Posloupnost prací při zakládání nové zahrady:

  1. Projekt zahrady
  2. Stavba chodníků, teras, schodů, úlehů a retenčních nádrží
  3. Stavba oplocení
  4. Výsev trávníků klidně na celé ploše, když je pozemek nově tvarovaný
  5. Výsadba stromů
  6. Založení trvalkové školky
  7. Výsadba volně rostoucího živého plotu
  8. Výsadba keřů
  9. Tvarování záhonů – guildů
  10. Osázení keřovo-trvalkových záhonů (guildů)
  11. Umístění laviček, soch, pítek a krmítek

Je toho hodně, co vás čeká s realizací zahrady. Já jsem třeba začala pozemek měnit na zahradu po 10 letech od koupě pozemku. Po dvou letech jsem vysadila první stromy a keře jen na části pozemku, který jsem o další dva roky obehnala oborovou oplocenkou. V dalším roce jsem zakládala první zeleninové záhony. Trvalky byly jen ty, které odolaly houževnatým kopřivám s bršlicí. Stále jsem sekla trávu a měnila ji na květnatou louku.

Postupně jsem začala síct další část zahrady po tom, co jsme vyřezali nálety. Před dvěma lety jsem tam vysadila další ovocné stromy, ale na keře tam bude ještě čas, protože tam není plot. Kvůli srnkám nemá cenu něco nechráněného sázet.

Vidíte, jak mám tvorbu zahrady rozloženou v čase? V tom je nejspíš klíč, jak se z toho nezbláznit, jak se v tom finančně neutopit, nesedřít se, ale naopak si to užít v radosti. Sama nebo s přáteli a rodinou.

V čem je tajemství zahrady za nula nula prd?

Neskutečnou sílu přírody a schopnosti rostlin se rozmnožovat hned na několik způsobů, kdy za každou cenu chtějí růst, můžete využít k získávání rostlin pro vaši zahradu a neutratit za ně téměř nic.

SEMENAŘENÍ

Než kupovat hotové rostliny v květináči, můžete si je vypěstovat ze semínek. Semínka můžete směňovat, když už nějaká máte, protože z jednoho pytlíčku semen budete mít tolik sazenic, že je nebudete mít kam dát a v porovnání s koupenou sazenicí stojí pár korun.

DĚLENÍ

Spojte se s někým, kdo už zahradu má a požádejte ho o odkopky. To vyjmete trvalku z půdy a její drn prsty nebo rýčem rozdělíte na více menších rostlin. Stačí kolikrát úplně malá sazenička a rozpěstujete si z ní mnoho nových rostlin. Je to nejednoduší a nejrychlejší způsob získání trvalek.

HŘÍŽENÍ

Pokud má někdo z vašich přátel keře, které by se vám líbily a hodily by se k vám na zahradu, tak je požádejte o jejich zahřížení. To se dělá tak, že větvičku ohnete k zemi, kde ji kolíkem zajistíte, aby se dotýkala půdy a ještě v tom místě větvičku přihrnete zeminou a nejlépe ten kopeček zeminy zamulčujete třeba trávou, listím nebo slámou. Po nějakém čase z větvičky v místě přihrnutí vyrostou kořínky. Nechte je trochu narůst a pak větvičku v čase vegetačního klidu odstřihněte za kořínky směrem k matečnímu keři a je to. Máte sazeničku vytouženého keře. Můžete v místě hřížení kořínkům rovnou připravit do země květináček, ať koření do něj. Pak budete moci rostlinu odstřihnout a zasadit kdykoliv v roce, když nebude zmrzlá zem, nebo příliš velké sucho.

ŘÍZKOVÁNÍ

To mnozí používáte při množení pokojových rostlin. Je to způsob vegetativního rozmnožování. Množíme obvykle bylinnými nebo dřevitými řízky. Nová rostlina, která vyroste z řízku, je klonem mateřské rostliny, má tedy stejné vlastnosti a je geneticky shodná s mateřskou rostlinou.

Jak na řízkování?

  1. Řízky odebíráme z vrcholu rostliny se třemi až čtyřmi listy (nebo páry listů) těsně nad pupenem a nebo v paždí listu. Je lepší brát řízek z nějaké boční větve a ne z vrcholu, aby se vám mateční rostlina zbytečně nevětvila pokud to není vaším záměrem.
  2. K řezu použijte ostrý nástroj, aby se nepohmoždila pletiva řízku, protože ta by pak špatně nasávala vodu.
  3. Spodní listy řízku odstraňte, ať ponořené do vody nebo při styku s vlhkou zeminou zbytečně nehnijí.
  4. Řízek ponořte do vody nebo píchněte do jemně přesátého kompostu. Z nějaké části pustí kořínky.

Některé trvalky a keře se množí řízkováním velmi lehce, například hortenzie velkolistá. Když její řízky píchnete na vhodné místo do vlhké zeminy, do stínu mateční rostliny, získáte spoustu nových sazenic. Stejně tak můžete množit levanduli, ořechokřídlec, listopadky, růže a vlastně skoro všechno, co na zahradách roste. Takto množte jen rostliny pro vlastní potřebu. Mnoho kultivarů je pod ochrannou licencí, jejich prodejem byste porušili práva šlechtitele a čekala by vás minimálně vysoká pokuta.

„Na vycházky a návštěvy si berte ostré nůžky a sáček s navlhčeným ubrouskem.“ 😉

ZPRAVOKOŘEŇOVÁNÍ

O zpravokořeňování si povídáme v také v online kurzu Design džungloidní zahrady. Je to skvělý způsob, jak z konkrétní odrůdy ovocného stromu získat více sazenic stejné odrůdy.

SMĚNA

Jednoduše můžete směňovat. Jeden rok jsem pomáhala kamarádkám s jejich projekty, ať zahradními nebo s interiéry a já nechtěla za svou práci a poradenství peníze, ale trvalky. Myslím, že by mi kolikrát daly raději peníze. 😀

Jedna velká krabice mi přišla až ze Slovenska poslaná po řidiči linkovým autobusem. Vezly se sedm hodin a jsou základem všech mých trvalkových záhonů. Směňovat můžete vše z výše popsaného. Já mám nejraději semínkové burzy a živá setkání s mými studenty, kdy to po příjezdu hučí jak na jarmarku.

AKCE A SLEVY

Vyhlížejte výhodné nákupy a slevy. Pravidelně na konci podzimu a začátkem léta vyprodávají zahradnická centra své zboží, které odkvétá nebo zatahuje, protože jejich nejkrásnější období kvetení skončilo a květináčky s nekvetoucí rostlinou jsou špatně prodejné. Tehdy bývají za půlku ceny. Mně nevadí, že ten rok už nepokvetou. Sadím si je do trvalkové školky, kde se rozrostou, často mívají ještě semena a já tak získám jak semena, tak po rozdělení další sazenice. Podobně rozprodávají cibuloviny, kosatce, gladioly, jiřiny a další.

Tak takhle já jsem ke své krásné velké zahradě přišla. Nakupovala jsem však ovocné stromy a keře, protože na mé hektarové zahradě nebylo nic a chtěla jsem to trošku uspíšit.

Je to na nás, zda si raději počkáme a své peníze dáme na něco jiného nebo nám to za to stojí a zainvestujeme. Čas a trpělivost. To jsou naši pomocníci i šetřiči peněz v zahradě.

Bomba ceny na vás čekají i v mém adventním kalendáři.

💡 Džungloidní úkol pro vás

  1. Sepište si seznam všeho, co chcete na zahradě dělat.
  2. Rozdělte si činnosti na ty, které můžete udělat sama a na kterou potřebujete pomoc.
  3. Své činnosti si seřaďte podle naléhavosti a začněte je postupně dělat.
  4. K pracím s pomocí si poznamenejte, koho a co k ní potřebujete a začněte hledat lidi a nástroje nebo informace.
  5. Netlačte na pilu, všechno se správně a ve správný čas poskládá. Důležité je jít krok za krokem a s radostí. Od toho tu na Zemi přeci jsme a zahrady nám v tom pomáhají.

S láskou 💚

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.