Jaké oplocení vybrat do zahrady?

Ploty, plůtky, ohrady, oplocenky, to je dnešní téma. Zahrada je zahradou, když je zahrazená. To znamená, že má kolem sebe optický nebo skutečný plot. Optickým plotem myslím plot z keřů nebo stromů. Zahrada je zmenšeninou divoké přírody, kterou si ve zmenšeném přinášíme k nám na pozemek. Jak ale takový plot do zahrady vybrat? Podle čeho se řídit, aby doplnil design zahrady?

TIP: Raději posloucháte, než čtete? Rady a tipy o plotech si můžete pustit ve videu nebo na Spotify. ⤵️

Ploty v zahradách mých klientů

Ohledně plotu se setkávám se dvěma postoji.

  • Buď majitelé ploty vůbec nechtějí,
  • nebo plot postaví hned, jak koupí pozemek.

V prvním případě to často bývá, když je zahrada na kraji vesnice a navazuje na volnou přírodu. Je pochopitelné, že se majitelé nechtějí od přírody oddělit a chtějí být součástí té nádhery kolem. Ale když chcete pěstovat zeleninu, ovoce, květiny, okrasné keře nebo růže, budete plot potřebovat.

Čím budete mít na zahradě vzácnější a dražší rostlinu, tím spíš vám ji sežere divoká zvěř.

Zahrada v noci hýří životem

Myslíme si, že jsme uprostřed obce mezi domy chráněni, ale zapomeňte. Jak zalezeme do postelí, tak srnky, divoká zvěř, konečně začnou žít a kolikrát ani netušíme, co se na naší zahradě děje. Já sama jsem si zasázela keře a říkala si: „Oni asi zadělávají na kořeny.“ Jo, houby! Srnky je neustále zakracovaly a udržovaly je nízké. Mělo to jednu výhodu. Byly pěkně zastřižené a mohly zahustit. A proto když jsem postavila oborovou oplocenku, vyrazily a já měla najednou opravdu vysoký plot.

Proč postavit plot?

  • Abychom zabránili lesní zvěři chodit do zahrady,
  • aby nám někdo jiný na naše zahrady nechodil,
  • abychom chránili naše děti, které by jinak běhaly ze zahrad a mohlo by je ohrozit nějaké nebezpečí,
  • také kvůli našim miláčkům pejskům.

Jaký plot vybrat?

Design plotu volíme vždycky tak, aby nám ladil s naším domem, s jeho architekturou. To znamená, co do barev a materiálu. Dnešní bolístkou je, že si každý stavíme svůj dům a k němu plot úplně podle svého bez ohledu na to, co je okolo. Dřív se dodržovala aspoň jakási linka nebo architektura dané ulice. Dneska už je to ve městech vidět málokdy, že se drží materiálově a designově jedna linie.

Je to škoda. Protože pak jdete po ulici a tu na vás vyskočí šedý kovový plot, tady zase oborová oplocenka, o něco dál drátěný klasický plot, pak stříhaný živý plot a kolikrát to bývá pěkný blázinec.

Fígl s oborovou oplocenkou

Já to mám na své zahradě jednoduché. U roubenky bude plaňkový plot a všude dál oborová oplocenka. Zahradu mám na samotě mezi lesy, a tak je pro mě ideální řešení plot úplně schovat. Když to totiž dobře vymyslíte a živý plot nasázíte dostatečně blízko k oplocence, tak keře pletivem prorostou. A i když vám za několik let dřevěné sloupky uhnijí, pletivo vám budou držet dál větvičky keřů. A tak bude vaše zahrada chráněná i dál. Pletivový plot se úplně schová v keřích a vaše zahrada může krásně růst.

Chcete dalších 13 džungloidních kouzel?

Stáhněte si e-book zdarma 13 džungloidních kouzel a podívejte se na svou zahradu jinýma očima.

Přeji vám příjemné čtení.

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.