Patří vánoční světýlka do džungloidní zahrady?

Tuhle jsem šla na procházku, brouzdat se čerstvě napadaným sněhem a jak je mým zvykem, nakukovala jsem přes ploty do zahrad. Pro inspiraci a pro potěšení z té krásné adventní atmosféry… Tedy… to jsem si myslela, že budu dělat. Jenže naše zahrady zachvátil mor všebarevných blikajících zvěrstev. Když máme tu možnost, tak koupíme všechny barvy světa! Čím víc, tím líp! Čím víc světýlek, tím víc Vánoce. Studené světlo teď frčí. Jo a sob taky nesmí chybět!

Adventní čas je čas zklidnění a rozjímání, spojený s očekáváním a obdarováváním, s půstem. Hlavním symbolem je světlo – příchod Ježíše Krista. Každou neděli rozsvěcíme jednu svíci na adventních věncích.

Každý chvilku tahá světýlka

„V přízemí žluté teplé žárovičky, tam bydlí babička, v patře pěkně barevné, to se taťka pěkně na zábradlí balkonu vyřádí v RGB, no a nahoře my. Ale my jsme moderní, minimalisté, tak si ten balkon ozdobíme jen studeným bílým světlem.“

Nebo…

„Když může soused, můžeme i my.“

Všimla jsem si, že se z ohniska nákazy daný styl rozšíří zpravidla na další dva až tři domy v těsném sousedství.

Vánoční světýlka jsou naděje

Zahloubala jsem se nad tím, jak to mám s vánočními světýlky já. Pro mne jsou to hvězdy na noční obloze a teplé světlo za okny domu. To teplé světýlko dávající naději, že jsou tam dobří lidé, teplo a něco dobrého k snědku. Že když na to okénko zaťukám, pozvou mne dál.

Světýlka v džungloidní zahradě

Do džungloidní zahrady patří:

 • světýlka s teplým světlem jen na okna,
 • dát lucernu ke dveřím,
 • nebo osvítit strom u vstupu.

Nic víc a ještě to všechno v 10 hodin zhasnout, aby měla zahrada i my se zvířátky na spánek tmu.

Osvětlení svítící přes celou noc do džungloidní zahrady rozhodně nepatří.

Inspirace pro vás

Myslela jsem, že vám sem dám ze své procházky nějaké hezké inspirace. Potkala jsem pouze jednu s betlémem a to jsem ušla 7 km mezi rodinnými domky!!! Musela bych plakat, design jsem nepotkala, zato šíleností spoustu.

Proto vám tu nasdílím jen 2 fotky pro inspiraci:

Co nejhezčího a nejšílenějšího máte ve vaší obci vy? Přidejte fotky do diskuze na mém Facebooku nebo Instagramu.

P.S.: Dokonalý vánoční dárek na poslední chvíli

Pátráte po dokonalém vánočním dárku pro ty, na kterých vám nejvíc záleží? Inspirujte se v Nezkrotném adventním kalendáři, kde najdete 4 výjimečné slevové kódy na online kurzy i návody, které doporučuji nastudovat každému zahradtvůrci.

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře
 1. Martin napsal:

  Ahoj Radko, moc pěkný článek. To bys mela vidět zahrady u nás v Kocbeři. Taky jsem dříve dával světýlka na smrk před domem, ale už vyrostl, tak na něj nedosáhnu ani hráběmi. 🙂
  Krásný svátky!
  Martin

  • Radka Votavová napsal:

   Ahoj Martine, děkuji. Jako, že máte ve vsi spoustu krásných inspirací? Tak až pojedu do Dvora, vezmu to kolem a mrknu. 😉 I tobě krásné a laskavé svátky!

 2. Miroslav Pavel napsal:

  Dobrý den, výzdoby mlýna v Bělovsi jsem si nevšiml. Musím to napravit. Střídmé a hezké.

 3. Jana napsal:

  Ahoj Radko…už jsem si myslela, že jsem s takovým náhledem úplně sama.
  Mám na zahradě jen stromeček osvícený malými lucerničkami ve vintage stylu a lucernu se svíčkou na zahradním stolku a jinak pověšené šišky na lípě a koše s chvojím…a když se procházím večer po obci, tak si říkám jak to mám já nevýrazné a skromné,…ale neměnila bych ani za nic. Děkuji .

  • Radka Votavová napsal:

   Jani, nezbývá než svou jemností a pochopením pro adventní čas zářit do okolí. Věřím, že se to začne šířit ještě rychleji, než barevně blikající lunaparky. 😀

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.