Červen – měsíc růží. Jak je pěstovat, množit a komponovat do zahrady?

A je to tady. Červen. Podle indiánů nastal měsíc růží. Vždycky jsem si představovala anglickou zahradu plnou rozkvetlých růží a v ní Vinetua, což je pěkná hloupost, ale někdy to s těmi představami takhle můžeme mít. Jako třeba rčení: “To bylo za krále klacka,” jsem si představovala, že to bylo tak dávno, že to se lidi ještě mlátili po hlavě klackem. Ale stačí to napsat správně, ne foneticky a správný význam je na světě. “To bylo za krále Kladska.” Rozkvetlý měsíc nazvali indiáni určitě podle těch divokých původních růží, kterých mají mnoho druhů, podobně jako u nás. My jich máme na našem území celkem 14.

Původní druhy růží na našem území

Stejně jako s jinými původními druhy rostlin, ani s původními druhy růží do našich zahrad nešetříme. Nejen proto, že jsou přínosem pro náš hmyzí svět, ale také proto, že mnoho z našich původních růží je na vyhynutí. Znáte je? Patří sem:

  • růže bedrníkolistá (Rosa spinosissima) – velmi ohrožená, sušší trávníky, teplomilná
  • růže Jundzillova (Rosa jundzillii) – ohrožená
  • růže keltská (Rosa gallica) – ohrožená
  • růže májová (Rosa majalis) – velmi ohrožená
  • růže malokvětá (Rosa micrantha) – ohrožená
  • růže oválnolistá (Rosa elliptica) – běžná
  • růže plstnatá (Rosa tomentosa) – ohrožená
  • růže podhorská (Rosa dumalis) – běžná, pahorkatiny
  • růže polní (Rosa agrestis) – běžná
  • růže převislá (Rosa pendulina) – běžná,
  • růže Sherardova (Rosa sherardii) – ohrožená
  • růže šípková (Rosa canina) – běžná
  • růže vinná (Rosa rubiginosa) – běžná, teplomilná, vápenitá půda
  • růže rolní (Rosa arvensis) (t. č. u nás vyhynulá)

Tak kdybyste měli chuť podpořit rozmanitost své zahrady o další původní keře, můžete sáhnout po některé z původních růží. Mnohé jsou chráněné a růži rolní na našem území už ani nepotkáte. Nastudujte si, jaké podmínky která růže požaduje, protože i růže jsou keře skoro do všech podmínek. Pro kyselou půdu, pro vápenitou, na plné slunce až sucho, ale i do polostínu, a tak si najdete pro svou zahradu každý tu svou. Můžete podpořit jejich záchranu a navrácení zpátky do naší krajiny.

Na svém seznamu pro svou zahradu mám růži šípkovou (ta už tu roste), plstnatou, bedrníkolistou (ta už tu roste), májovou a keltskou, pro kterou chystám vyhřáté místo nad pískovcovou zídkou.

 

Růže je naší velmi starou kulturní rostlinou. Její zjednodušené zpodobnění se často používalo v heraldice, pro křesťany je symbolem Panny Marie a vlastně se s ní jako symbolem potkáváme na každém kroku. Královnou květin ji nazvala už starořecká básnířka Sapfó, která na ostrově Lesbos vedla dívčí internátní školu v 7. stol. př. n. l.

Jak růže dělíme?

Růže dělíme na dvě skupiny, a to:

  • historické, které jsou šlechtěné z růže keltské,
  • moderní hybridní růže.

Podle čeho vybírat růže do zahrady?

Pokud jste propadli růžím, tak to se nikdy nedočkáte konce, protože pěstitelé neustále šlechtí nové a nové kultivary. Možná podobně jako já i vy hned zvažujete, když vidíte někde nějakou fotografii růže, jestli by nemohla bydlet u vás na zahradě, ale je tu jedno velké ale!!! Nevybírejte růži jen podle barvy květu, ale také podle toho, co vám do zahrady přinese:

  • jak voní,
  • jak často kvete,
  • jak je odolná nemocem,
  • jaké stanoviště vyžaduje,
  • a jaký má habitus.

Dělení růží podle růstu

Při navrhování zahrady začněte volbou habitu, protože tím je definované místo, a teprve pak zohledněte všechna další, výše zmíněná kritéria. Podle růstu růže dělíme na:

  • Záhonové růže – ty používáme pro pěstování v menších zahradách v květinových záhonech a patří sem většina čajohybridů, floribund, polyantek a dalších.
  • Pnoucí růže – jejich výhony dorůstají několik metrů a přestože se jmenují pnoucí, pnout se sami neumí, musíme je vyvazovat k opoře. Jedná se většinou o kultivary odvozené z růže mnohokvěté, růže rolní a růže vonné.
  • Půdopokryvné růže – to jsou plazivky, kvetou často v bohatých květenstvích, jsou odvozeny obvykle od růže rolní (Rosa arvensis); využitelné pro tento účel jsou také druhy vytvářející svými výběžky nízké, rychle se rozrůstající porosty (například růže bedrníkolistá).
  • Sadové růže – jsou mohutně vzrůstné kompaktní keře vhodné pro solitérní výsadbu například v parcích a sadech dorůstající výšky 2 i více metrů a rozrůstající se do šíře až 4 metrů podle kultivaru. Obvykle jde o různé botanické druhy a jejich speciální kultivary (například růže svraskalé, Hugovy atd.).
  • Miniaturní (též trpasličí) růže – jsou zakrslé kultivary vzniklé původně z drobné přírodní varianty růže čínské (Rosa chinensis var. Minima) vysoké pouze 30–40 cm, s drobnými květy (1–5 cm v průměru), které známe z obchodů jako pokojové květiny. Pokaždé je vysazuji do zahrady, kde dál bohatě každý rok kvetou.
  • Stromkové růže – nejsou zvláštním typem, jen byly získány z většiny předchozích typů šlechtěním korunky na vysoké podnoži; naočkováním menší popínavé odrůdy na stromkovou podnož vzniknou růže převislé, tzv. smuteční.

Která kritéria jsou zásadní pro mě?

Pro mě je velmi důležitým kritériem, zda kvetou opakovaně, protože ty opakovaně kvetoucí kvetou od června do října. Vybírám také ty, které jsou odolné padlí a vyhovuje jim studenější klima mé zahrady. Určitě mě zajímá, zda voní. Většina mých růží voní tak krásně, že mám chuť se do jejich vůně obléknout, když jdu kolem. Vysazuji je tedy k průchodům, k posezením a pro kolemjdoucí na plot k cestě.

Jak kombinovat růže v zahradě?

Protože je růže keřem, můžeme je přesazovat až v čase vegetačního klidu. Moc jim sluší, když je kombinujeme s trvalkami, protože se ten jejich dřevito-trnitý výraz zjemní.

  • Záhonové růže patří do slunného záhonu do kombinace s trvalkami, které mají také rády humózní zeminu. Nedá se tu dát univerzální rada, protože zaleží na velikosti růže a její barvě. Můžete ji v záhonu opakovat spolu s trvalkami nebo celý záhon vystavět tak, aby ten jeden keřík růže byl ve středu pozornosti.
  • Pnoucí růže nejčastěji podsazuji pivoňkami a listopadkami, ve kterých je velký výběr a mohu tak vybírat velikost i odstín padnoucí k růži. Spodní partie růží často vyholují, a tak trnité kmínky schovám kvetoucími trvalkami. Dobře zvážím, kam kterou popínavou růži pošlu, protože potřebují vyvazovat a konstrukce musí být stabilní. Také si pohlídám, aby mi nezasahovaly do průchodů, kde by mohly být svými trny nebezpečné.
  • Půdopokryvné růže nejraději používám na okraje záhonů, kde dělají stálou borduru a předěl mezi trávníkem a záhonem. Tam kde mají pejska, může růže záhon ochránit. Jsou také skvělé na osázení prudkých slunných svahů. Jsou druhy od 30 cm až do 120 cm výšky, takže si vybere každý.
  • Sadové růže můžete použít jak do živých plotů na slunnou hranici pozemku, tak jako solitéru doprostřed strávníku nebo do guildu-předělu mezi jednotlivými pokojíčky v zahradě.
  • Miniaturní růže můžete použít do záhonu skalkového typu mezi nízké půdopokryvné trvalky.
  • A stromkové růže tam, kde chcete docílit zámeckého romantického stylu. Nebo také tam, kde máte málo místa a záhon pod nimi klidně využít k pěstování bylinek nebo jahod.

K růžím jsem si hledala vztah, protože jsem je z dětství znala jen z těch čistě vypiglovaných hliněných záhonů, kde chudáci osamoceně trčely schované za žluto-červeně natřeným zábradlím podél chodníků socialistické architektury. 😊

Teď jich mám v zahradě tolik, že je ani nespočítám. Pro svou potřebu si můžete růže lehce namnožit řízkováním a teď v červnu po prvním kvetení začíná pro řízkování ten nejlepší čas.

Jednoduchý návod, jak množit růže

Natočila jsem pro vás 3minutový návod na to, jak množím růže já. Postup jsem vyzkoušela už víc než 20x a vždy se mi nová růže chytla. Záleží ale samozřejmě na vaší péči o zálivku a pozornost, kterou růžovému miminku dáte.

Co budete potřebovat na množení růží?

  • Nůžky,
  • 2 malá dřívka,
  • 4litrovou sklenici nebo plastovou průhlednou lahev,
  • vodu na zalití.
  1. Odstřihněte větvičku růže a připravte z ní řízek podle videa.
  2. Zapíchněte řízek do země, zeminu kolem pěkně přitiskněte a zalijte.
  3. Přiklopte 4litrovou zavařovací sklenicí. Tu položte na dřívka, aby mohla růže dýchat.
  4. Takto nechte růži až do jara. Brzy na jaře, v období vegetačního klidu, kdy uvidíte živé pupeny, můžete růži přemístit na její stálé místo.

Pojďte se mnou krok po kroku ve videu:

 

Co takhle zahradní aromapokojíček?

Odpočinek v záplavě voňavých růží si můžete dopřávat denně ve svém zahradním pokojíčku. Stačí vybrat druhy a kultivary, které se vám podle vašich kritérií do zahradního pokojíčku hodí. Jak takový pokojíček navrhnout a osázet zjistíte v mém online minikurzu Navrhujeme zahradní pokojíčky.

Více o online minikurzu

A nezapomeňte mi do komentáře napsat, jak to máte s růžemi vy.

Těším se na vaše zprávy.

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře
  1. Helena napsal:

    Dobry den, snazim se o prirodni zahradu v miste, kde nebydlim trvale a mela bych dotaz : v jednom Vasem prispevku jsem videla i ruzi sivou – kam ji nejlepe umistit, kde Vam prosperuje?
    Dale planuji vysadit i ruzi keltskou(puvodni) a bedrnikolistou – jake misto byste volila, prosim, pro tyhle typy? Zahrada disponuje misty se stinem(vlhko), polostinem i sluncem, ale je tam vsude vlhky vzduch…
    Mimochodem – mam Vasi knihu a je nadherna!

    • Radka Votavová napsal:

      Dobrý den, Heleno, růže sivá miluje slunné místo, stejně jako většina růží. Růže keltská a bedrníkolistá navíc potřebují sušší a výhřevné místo. Vlhký vzduch jim vadit nebude, ale přemokření by nemusely dobře snášet. Já si vždycky představuji místo, kde bych ji tak potkala v přírodě, a pak jim co nejpodobnější místo nabídnu u sebe na zahradě. Vyzkoušejte a pozorujte. Keltská je nizoučká, ale má dlouhé až 3 metrové šlahouny. Tak bych ji dala někde nad kamennou zídku, aby vám nezarůstala do trávy. Ale posečení ji nevadí, zase obroste. Bedrníkolistá dělá krásný keřík. A sivá je jako běžná růže, jen je zajímavěji zbarvená.
      Tak ať se vám daří a moc děkuji, těší mě, že se vám kniha líbí a doufám, že je vám dobrou pomocnicí na vaší zahradě. S láskou Radka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.