Džunglovníček na leden – začínáme plánovat

Přichází měsíc leden, čas pro plánování jako stvořený. Sama v tento čas začínám obracet pozornost na nadcházející rok a v hlavě spřádám nové plány. V praxi vidím, že mnoho zahrad je pustých právě proto, že se majitelé zahrádek a zahrad bojí, nevezmou do ruky tužku a papír, protože na to nemají školy, protože tomu nerozumí. Ale tak to není! Jsme tvůrci, správci planety a jestli něco umíme, tak zahradtvořit.

Jsem duší zahradnice, ale plánování a vymýšlení spolu s kreslením také miluji! Staňte se architektky – novodobými čaroději, co pomocí čar převádí své vize z papíru v děj.

V žádném jiném podnikání nám nikdo tolik nepomůže jako příroda při naší práci na zahradě.

Dříve než přistoupíme k novým plánům, ohlédněme se za těmi starými. Pochvalme se za všechno, co se nám povedlo a ujasněme si, proč se nám to, či ono zrovna nevyvedlo.

Začnu zeleninovou zahrádkou, protože je pro mne nejdůležitější. Pokud zahrada není v první řadě jedlá, nedává mi to smysl. O dobré jídlo a zdraví jde především, protože krása květin se tam vždycky vejde.

  • Pro minulý rok jsem si předsevzala, že v některých plodinách budu soběstačná. Povedlo se mi být soběstačná v cibuli, červené řepě, fazolích a bylinkách.
  • Vyzkoušela jsem poprvé za deset let sekačku trávy. Musím říct, že zahrada vypadá upraveněji a vedle upraveného jedlého trávníku mohou vyniknut divoké záhony květin. Ale vyžaduje to sekat často a to mě nebaví na rozdíl od sečení kosou. Holt něco za něco.
  • Co se mi opravdu nevyvedlo byly brambory a rajčata. Bylo letos vlhko a napadla je plíseň. Rajčatům by prospěla stříška. Pokud bude letos léto opět plné srážek, určitě jim nějakou vyrobím. Klidně i v dešti, koupila jsem si totiž parádní gumáky, které jsem od dětství nenosila.
  • Přišla jsem na to, že je pro mne lepší pěstovat odrůdy fazolí s velkými semeny. Na stejné ploše získám při stejné práci se sklizní a vylupováním mnohem větší objem potraviny.

Té plodině, které věnuji skutečně pozornost, se opravdu daří!

Má čajová směs bylinného čaje všem okolo chutná a přestože jsem jich nasušila hodně, nestačily pro všechny. Musím tedy nasbírat a usušit mnohem více kopřivy, dobromyslu, lipového květu, bezu, petrklíče, jitrocele a malinového listí. Ostatních bylinek jako slézu maurského a měsíčku bylo dost. Všechny ostatní bylinky vařím samostatně nebo ve speciálně míchaných směsích. O těch zase někdy příště.

Trpělivost chřest přináší.

Letos poprvé budu sklízet chřest. Před pěti lety jsem si objednala semínka a… letos bude večeře. 😉 Prima je, že se vysemeňuje a má malinká plantáž se rozrůstá. Celé dětství jsem ho coby asparágus dávala do kytic. Pozorovala jsem jeho krásné filigránské listy, jak se v nich po dešti drží kapky vody, jen jsem dlouho netušila, že je jedlý!

Loni jsem rozšířila trvalkové záhony. Díky studentům a jejich praxi vznikl trvalkový záhon „Kárl a Duchoň“ o rozloze 4 x 7 metrů . Nazvali ho podle travin jejichž názvy se jim zpočátku pletly. 🙂 Jestli jste sledovali ve FB skupině Džungloidní zahrady, jak prospívá má hromada suti, tak tento rok budeme sledovat právě tento trvalkový záhon. Pro další „dvojky“, rozuměj účastníky KURZU 2 , jsem připravila další dva budoucí trvalkové záhony. Ze kterých trvalek, travin a letniček budou, vymyslím v únoru a začnu chystat sadbu, aby v květnu byla připravená. To bude taková nádhera!!! Už se moc těším a vy se těšte také, v únoru se s vámi o své plány podělím.

Na co jsem se těšila loni, bylo rybízové víno. Chtěla jsem navázat na tradici mé babičky a dědy, co do něj přidávali divoké ostružiny, aby mělo barvu, ale žádný rybíz mi na víno nezbyl. Ukázalo se, že deset keřů je na průběžné ozobávání, marmeládu a víno prostě málo. A to byla úroda parádní!! Mám totiž rybízovou alej cestou ke kadibudce a každý si cestou rád uzobnul. Má to výhodu, že toho není tolik na sklízení a nevýhodu už jste slyšeli. Takže brzy zjara vysazuji další dvě aleje podél méně frekventovaných cest. 😉

Bez vize je krize a na zahradě zvlášť! Tak jaký je ten váš plán na příští rok?

Já začala osazovacím plánem zeleninových záhonů. Plodiny se na nich mají střídat nejlépe po sedmi letech. To aby se jednostranně nevyčerpávaly živiny a nešířily se choroby a škůdci. Já to pěkně točím na svých devíti záhonech. Každý rok si pečlivě vypíšu, co všechno chci ten rok pěstovat a nakreslím si plán. Na jeden list loňský rok a zároveň ten nový. Nechám si tam také volné místo, abych si mohla poznamenat, jak jsem to nakonec skutečně vysela, protože to nikdy přesně nevyjde. Často mi do práce přitančí intuice a momentální tvořivost… Ale střídání dodržuji. 🙂

        

Pokud si sami úplně nevíte rady kudy do toho, můžete si stáhnout Džunglovníček na leden 2021  – pracovní listy, které vám postupně pomohou ujasnit si plány na příští rok.

Začínáme lednem a budeme pokračovat každý měsíc po celý rok 2021. Krok za krokem. Zatím si můžete sepisovat nákupní seznam a v zahradnictví se poohlížet po semínkách a třeba po sadbě cibule a česneku.

 

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady.

Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.