Navrhuji trvalkový záhon

Návrh trvalkového záhonu vypadá jako těžký, odborný úkol. Jenže není. Vždyť každá chalupa, dům, měl krásnou předzahrádku plnou květin. Někdo se té zahrádce s láskou věnoval. Někdo, kdo měl čas na pozorování, přemýšlení, zkoušení, sázení, přesazování, rozsazování a čerpal ze zkušeností předků.

Džungle z trvalek je soběstačná

Vidím kolem sebe holé a bezútěšné zahrady. Vypadá to, že se majitelé bojí a netuší, kudy do toho. Tak váhají a hledají někoho, kdo to za ně udělá. Jenže takhle džungloidní zahrady nefungují.

Džungloidní zahradě se dobře daří, když v ní její majitel bloumá, hladí ji očima i dlaní, dýchá s ní – tvoří.

Tvořte, hrajte si, malujte a sněte

Inspirovala jsem se u nejslavnějšího návrháře trvalkových záhonů, Pieta Oudolfa. Je to mág! Víte, co se mi na jeho práci krom dokonalých souher barev a struktur v jeho záhonech líbí? Jeho způsob navrhování. Pastelky a fixy. 🙂

Tak si také nějaké najděte a k tomu si ještě sežeňte:

 • milimetrový papír
 • pravítko
 • nůžky
 • tužku
 • no a ty pastelky a fixy

Jak navrhnout trvalkový záhon? 

 1. Úplně ze všeho nejdříve si zjistím, kde je sever. Jak ztratím sever, jsem nahraná jak v zahradě, tak v životě.
 2. Zaměřím si záhon nebo prostor, kde trvalkový záhon bude.
 3. Tyto míry si v měřítku zakreslím na milimetrový papír. Pro případ trvalkového záhonu zvolím měřítko 1:50, tedy 2 cm na papíře = 1 m ve skutečnosti a zakreslím si střelku s označením severu.
 4. Z tvrdého papíru nebo tvrdší folie si vystříhám různě velká kolečka 1 cm, 1,2 cm, 2 cm, 2,5 cm, což jsou pro mne trsy trvalek ve velikosti 50 cm, 60 cm, 100 cm, 125 cm právě ve zvoleném měřítku 1:50.

Jak vybrat na záhon vhodné trvalky? 

Nastuduji si trvalky, které na záhonu chci mít.

 • Zda jsou vhodné na dané místo.
 • Zda mají rády slunce, či stín, zda sucho nebo vlhko, kdy kvetou a také, jak jsou velké co do výšky a do průměru trsu.
 • Zajímá mě také, jak budou vypadat v zimě. Tohle bývá nejtěžší část. Ne proto, že by to bylo komplikované, ale proto, že to zabere dost času.

Používám piktogramy, které si píši za každou nově objevenou trvalku.

Začneme sázet na papír

Když mám trvalky vybrané, přiřadím jim kolečko správné velikosti, které si popíšu (jménem nebo číslem) a začnu je „sázet“ na papír.

Dbám, aby ty vyšší byly na severu a ty menší směrem na jih. Pokud mám na slunný záhon vybrané i trvalky do stínu, dám  nižší stínomilky naopak na severní stranu těch vyšších sluncomilných, protože jim budou tvořit stín.

Když mám kolečka vyskládaná a jsem spokojená, kolečka si obkreslím, popíšu, vybarvím a napíšu si legendu, co a kolik.

 

S nákupním seznamem je svět hnedle veselejší

Mám hotový osazovací plán včetně nákupního seznamu. Když půjdu nakupovat do zahradnictví, pomohou mi mé poznámky co do výšky, barvy a nároků rostlin, najít tu nejvhodnější. Prodávající v zahradnictví mi může pomoci s hledáním v jejich aktuálním sortimentu. Pokud mám v okolí zahradnictví, které má aktuální webové stránky, mohu si nákupní seznam připravit s jeho pomocí. Ale takové zahradnictví tady nemám, tak lovím až na místě z daných možností. Jsem připravená a vím, co chci.

Také můžete zvolit internetovou nabídku a volit dle jejich možností. Častokrát je to nejschůdnější cesta.

Je to pro vás nové a nevíte, kudy do toho? Pomůžu vám 

Aby pro vás bylo navrhování zahrady co nejjednodušší, připravila jsem pro vás kurzy designu džungloidní zahrady. Těším se na vás.

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším. Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.