Prosím tě, sežeň si normální dříví!!

„Prosím tě, sežeň si normální dříví!“

slyším maminku od šálku čaje, když nesu proutěný koš dříví ke kamnům. Tělem jsem šla sice dál, ale duchem jsem zůstala viset v luftu.

Jak normální? Copak tohle není normální dříví? Dívám se na suchá polena vyrovnaná v koši.

Zajímavé. To stojí za zamyšlení. 🙂

Už 10 let získávám dřevo na topení ze svého kopicovacího remízku.

Že jste o kopicování ještě neslyšeli? Je to z anlgického coppicing, česky výmladkování nebo výstižněji pařezování.

Prastarý způsob získávání dřeva na otop nebo na výrobu různých předmětů.

Využíváme schopnosti listnatých dřevin obrazit z pařezu po pokácení. Znáte to. Pokácíte mladý jasan v plotu a napřesrok zjistíte, že jste se ho nezbavili, protože zase obrazil a místo jednoho tam máte tři!

Díky tomu, že se jasan snaží vší silou dostát svého slova a být tak velký, jak je starý, vyroste z pařezu takovou silou, že máme další dříví mnohem rychleji, než kdybychom sázeli semenáčky. A to díky narostlému kořenovému systému a genetické výbavě stromu. Nemusíme na dříví čekat desítky let!

Velkou výhodou je, že pařezováním můžeme získávat dříví po několik generací na jednom místě. Navíc si kácíme dřevo takového průměru, který potřebujeme. A co mě na tom nejvíce baví, dá se to zvládnout klidně jednou ženskou silou. Nepotřebuji velkou motorovou pilu, nepotřebuji nic na těžké tahání klád a nemusím štípat hromadu polen. Jen na půlku, když chci.

Navíc si mohu pěstovat různé druhy dřevin jako jsou lípa, bříza nebo topol lehké a skvělé na zátop. Dub, buk, javor, jasan, líska, třešeň, vrba jako hutné dříví na topení. A ještě jednu výhodu listnaté dříví má – nepraská, hoří docela tiše a nebudí mě.

Jak založit kopicovací remízek, kam ho na zahradu nejlépe navrhnout, jak se o něj starat a ze kterých dřevin ho nejlépe vysázet se naučíte mimo jiné v  online kurzu Design džundgloidní zahrady.

Radka Votavová
Zahradtvůrkyně, obdivovatelka krás světa, ta co bloumá, následuje hlas své duše a matka Země je jí vším.

Mamina tří dospělých dětí, dcery a dvou synů. Nezkrotná a nespoutaná, někdy tichá, specialistka na džungloidní zahrady. Tvůrkyně kurzů, kde učí, jak každou zahradu proměnit v kousek ráje na Zemi, plnou jídla, krásy a zdraví. Mentorka a průvodkyně tvorbou vlastních džungloidních zahrad.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.